Elektronların Dizilimi ve Kimyasal Özellikler

C. ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ ve KİMYASAL ÖZELLİKLER

Elementlerin büyük bir kısmı tabiatta saf hâlde bulunmaz. Çoğunlukla başka elementlerle bileşikler oluşturmuş şekilde bulunurlar. Elementlerin bileşik oluşturma istekleri onların kararlı yapıya ulaşma istekleri ile ilgilidir. Her element atomunun kararlı olduğu bir yapı vardır. Bazı elementler saf hâlde kararlı iken bazıları da bileşikleri hâlinde iken kararlıdır. Atomların kararlılıkları özellikle en dış katmanında bulunan elektron sayısı ile ilgili bir durumdur.
 • Tek katmanlı atomda 2 elektron var ise kararlıdır.
 • İki katmanlı atomun ikinci katmanında 8 elektron varsa kararlıdır.
 • Üç katmanlı atomun üçüncü katmanında 8 elektron varsa kararlıdır.
* Helyum atomunun çekirdeğinde 2 proton vardır. Buna göre katmanlarında da toplam 2 elektron bulunur. Öyleyse Helyum atomunun bir katmanı ve bu katmanında , ( 1. katmanda : 2 elektron ) 2 elektron vardır.
 
* Neon atomunun çekirdeğinde 10 proton vardır. Buna göre katmanlarında da toplam 10 elektron bulunur. Öyleyse Neon atomunun iki katmanı ve bu katmanlarında, ( 1. katmanda : 2 elektron ve 2. katmanda : 8 elektron ) 10 elektron vardır.
 
* Argon atomunun çekirdeğinde 18 proton vardır. Buna göre katmanlarında da toplam 18 elektron bulunur. Öyleyse Argon atomunun  üç katmanı ve bu katmanlarında, ( 1. katmanda : 2 elektron, 2. katmanda : 8 elektron ve 3. katmanda : 8 elektron ) 18 elektron vardır.
Atom Katmanları
 
He, Ne ve Ar atomları son katmanlarında kararlı yapı için gerekli sayıdaki elektronları bulundurmaktadır. Bu nedenle He, Ne ve Ar atomları kararlı yapıdadır. Kimyasal değişmeler sonucunda atom çekirdeğinde bir değişim olmaz ve değişim katmanlarda bulunan elektron sayısında meydana gelir.
 
   Bir atom son katmanında kararlı yapıdaki elektron sayısını bulundurabilmek için başka bir atomdan elektron alır ya da başka bir atoma elektron verir. Bu durumda atom çekirdeğinde bulunan proton sayısı ile elektron sayısı arasındaki eşitlik bozulur.
1. İyon
Elektron alışverişi ile oluşan pozitif ( + ) ya da negatif ( – ) yüklü taneciklere iyon denir.
a. Anyon
Bir atomun elektron alması sonucunda oluşan negatif ( – ) yüklü taneciktir. Bu durumu Oksijen ( O ) atomu üzerinde ifade edersek ;
Oksijen atomunun çekirdeğinde 8 proton ve katmanlarında da 8 elektron vardır. Elektronların katmanlara dağılımı şekilde verilmiştir.
Oksijen Atomu
Oksijen atomunun 2. katmanında 6 elektron vardır. Bu durumda ya 6 elektron vererek He atomundaki gibi kararlı yapıya ulaşacak ya da 2 elektron alarak Ne atomundaki kararlı yapıya ulaşacaktır. Atom 6 elektron vermek yerine 2 elektron almayı tercih eder. ( Bu durumu 6 elektron vermek mi daha kolay yoksa sadece 2 elektron almak mı daha kolay şeklinde düşünebiliriz. Atom son katmanındaki elektron sayısını 8 ‘e tamamlamak için 2 elektron almayı 6 elektron vermekten daha kolay bulur ve 2 elektron almayı tercih eder. ) Bu şekilde en son katmanındaki elektron sayısını 8 ‘e tamamlamış olur ve kararlı yapıya ulaşır.
 
NOT
Bir anyonda negatif yük sayısı, pozitif yük sayısından ne kadar fazla ise sahip olduğu yük ile birlikte atom sembolünün sağ üst köşesine yazılır. Buna göre 2 elektron alarak oluşan – 2 yüklü Oksijen atomu  şu şekilde gösterilir : O-2
 
a. Katyon
Bir atomun elektron vermesi sonucunda oluşan pozitif ( + ) yüklü taneciktir. Bu durumu Magnezyum ( Mg ) atomu üzerinde ifade edersek ;
Magnezyum atomunun çekirdeğinde 12 proton ve katmanlarında da 12 elektron vardır.
 
Mg Atomu
Magnezyum atomunun 3. katmanında 2 elektron vardır. Bu durumda ya 2 elektron vererek He atomundaki kararlı yapıya ulaşacak ya da 6 elektron alarak Ar atomundaki kararlı yapıya ulaşacaktır. Atom 6 elektron almak yerine 2 elektron vermeyi tercih eder. ( Bu durumu 2 elektron vermek mi daha kolay yoksa 6 elektron almak mı daha kolay şeklinde düşünebiliriz. ) Bu şekilde en son katmanındaki elektron sayısını 8 yapar ve kararlı yapıya ulaşır.
 
NOT
 
Bir katyonda pozitif yük sayısı, negatif yük sayısından ne kadar fazla ise sahip olduğu yük ile birlikte atom sembolünün saü üst köşesine yazılır. Buna göre 2 elektron vererek oluşan + 2 yüklü Magnezyum atomu şu şekilde gösterilir : Mg+2  
 
Birden çok atoma sahip olan atom grupları da pozitif ya da negatif yüklü olabilirler. Bu durumda bu gruplara da iyon denir. Yine pozitif yüklü atom grupları katyon, negatif yüklü atom grupları ise anyon olarak adlandırılır. Örneğin ; OHNO3 CO3-2  NH4+ 
 
 

 
 
 
 
 
Reklamlar
 1. Tam da istediğimi buldum tşkkrlr
  🙂

 2. 😀 😀 😀 😀 😀

 3. 😀 nooldu 😀 nasıl buldun bæ

 4. olm adam 2012 de yazmışş 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

 5. bence güzel olmuş

 6. aradığım hele şükr buldm

 7. harika kafam patlayacaktı askalsın hiç bi site böyle anlaşılşr anlatmamışşşşşşşşş =)

 8. aradığımı buldummm

 9. çok tşkl tam istediğim gibi

 10. sağolun ..)
  sagolun ,-)
  saolun 😦
  sololun 😉

 11. sagolun
  sağolun
  sagggggggggg 😉
  saolun

 12. Yusuf Şahinoğlu

  Güzel olmuş burda sani daha ayrıntışı ve güzel anlatılmış. http://www.vitaminegitim.com/lise/detay/elektron-dizilimi?i=TR420101MS

 13. hiç istedğim gibi değil. eksiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik bence azıcık daha biligi birazcık daha olmali cnm arkasaşlarım

 14. ya arkadaşlar sadece 2-8-18 diye giden elektron dizilimi nedir nerelerde nasıl gözleniyor bilginiz var mı acaba?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: